Jak zmodernizovat otevřený krb?

11.1.2020

Oprava otevřeného krbu bez bourání?

Máte doma otevřený krb a chcete jej opravit?

Ve starších domech má mnoho lidí otevřené krby. Tyto krby se v minulosti hodně stavěly a ve své době byly vhodným řešením pro přitápění a také pro rodinnou pohodu. S nástupem krbových vložek, ale začaly být otevřené krby málo využívaným doplňkem rodinného domu a to z několika důvodů. Účinnost, kterou otevřený krb má je nesrovnatelně nižší než stavba krbu s krbovou vložkou. Jedná se o asi 10% účinnosti oproti cca 80-90% účinnosti u krbové vložky. V praxi to znamená, že dřevo, které do otevřeného krbu přiložíte, z 90 % nevyužijete. Tudíž je to finančně velmi nevýhodné. U otevřeného krbu navíc dochází k vyšší prašnosti. A vzhledem k tomu, že valná většina lidí má krby v obýváku, ve kterém tráví nejvíce času, jedná se obzvláště u alergiků také o nepříjemnou zdravotní komplikaci. V neposlední řadě je otevřený krb také určitým bezpečnostním rizikem. Jedná se o otevřený oheň v interiéru a každé vylétnutí jiskry nebo žhavého uhlíku může být velkým problémem.

Co tedy se stávajícím otevřeným krbem?
Krbová dvířka do otevřeného krbu jsou řešením, ale poměrně nevhodným. Zvýší bezpečnost a sníží prašnost, ale téměř nezvýší účinnost krbu. Přitom se bude v tomto případě jednat o investici pohybující se s montáží určitě přes 15 000,- Kč (přeci jen se bude jednat o krbová dvířka vyrobená na míru).

Zbývají tedy dvě další řešení.
Jedním je zbourání stávajícího krbu a postavením celé stavby krbu znovu.
Mnoho našich zákazníků má ale ke stávajícímu otevřenému krbu vztah, někteří si jej budovali sami a dalším se prostě stávající řešení natolik líbí, že do něj nechtějí zasahovat. Navíc se celková cena stavby krbu včetně zbourání bude pohybovat kolem 70 000,- až 80 000,- Kč + DPH.

Druhé řešení a dle nás vhodnější, je osazení stávajícího krbu tzv. krbovou kazetou. Co je to krbová kazeta? Krbová kazeta je v podstatě krbová vložka, která je uzpůsobena k instalaci do otevřeného krbu. Stávající krb nemusí být zbourán. Konstrukce krbové kazety je vymyšlena tak, že ve spodní části zařízení dochází k nasátí vzduchu a v horní části nad prosklením již ohřátý vzduch proudí do místnosti. Při použití osazení krbové kazety do stávajícího krbu navíc paní domu ocení minimální prašnost ve srovnání s bouráním celého krbu. Cenová relace takovéto montáže se pohybuje kolem 50 000,- až  55 000,- Kč + DPH. Vyjde Vás tedy výrazně levněji než bourání starého krbu a montáž celého nového krbu.

Pokud Vás tyto informace zaujaly, můžete si zde nezávazně objednat cenovou kalkulaci. Po té Vás můžeme také navštívit přímo na místě u Vás doma a bezplatně zkonzultovat řešení na úpravu konkrétního krbu u Vás doma.