Jak si správně vybrat krb?

27.3.2020

Může se zdát, že jak si správně vybrat krb je jednoduché. Dnes ale existuje tak velké množství výrobců, kteří krbové vložky a krbová kamna vyrábějí, že je často pro laika téměř nemožné se v nabídce správně zorientovat. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem pomoct.
Položte si zásadní otázku, jak často budete v krbu topit. Možná potřebujete jen příležitostně někdy o víkendu. Ale můžete chtít krb využívat pravidelně, pak budete topit v topné sezoně od podzimu do jara. A pokud si správně vyberete, můžete ušetřit na plynu či elektřině. S výběrem vám můžeme poradit.

VÝBĚR KRBOVÉ VLOŽKY / KRBOVÝCH KAMEN

V případě, že chcete krb používat jen občas, stačí zvolit jednoduchou krbovou vložku. Zvolte nejlépe teplovzdušnou, např. bez připojení na radiátory či jiná zařízení v domě. Nejlevnější varianty jsou vždy s rovným prosklením a s bočním otevíráním (bez možnosti výsuvu dvířek nahoru). Mezi dražší modely patří vložky s rohovým prosklením, nebo s přikládáním dřeva zezadu (průhledové). Nejdražšími  variantami jsou pak krbové vložky třístranně prosklené s kombinací výsuvných dvířek.

Jestliže patříte do skupiny zákazníků, kteří chtějí v krbu opravdu pravidelně topit, pak vyberte krbovou vložku kvalitnější. To znamená takovou vložku nebo krbová kamna, která budou mít nižší spotřebu dřeva, delší dobu hoření bez přikládání, kvalitnější spalování (méně popela) a dostatečný tepelný výkon, který pokryje Vaše potřeby. Toto jsou zásadní parametry, které by vás měly zajímat.

Kvalitnější krbové vložky mají totiž lepší spalování a technologicky jsou přizpůsobeny na častější používání. Tím dochází k úspoře na objemu paliva. Také nemusíte tak často čistit sklo a manipulovat se dřevem. Ať už při jeho koupi, nebo doplňování při běžném provozu.

Pro zákazníky, kteří mají rádi nové technologie i složitější zařízení, je vhodné použití teplovodní krbové vložky. Takovou krbovou vložku pak můžete napojit na stávající okruh radiátorů v domě, případně také bojler. Stále hojněji používanými pomocníky jsou akumulační nádrže, do kterých se energie „nabije“ dopředu a využije až ve chvíli, kdy je potřeba. U takových zařízení ale počítejte s vyššími náklady. Samotná teplovodní krbová vložka je totiž vždy dražší než teplovzdušná. Také topenářské práce a materiál nutný k napojení na okruh je investicí navíc.

STAVBA KRBU – technologie obezdívek krbů

Teplovzdušný krb je standardem, který je nejpoužívanější. U tohoto typu krbu je obezdívka tvořena speciálními kamnářskými materiály. Není přípustné na stavbu krbu používat sádrokartony nebo jiné nevhodné materiály. Jako povrchovou úpravu krbu si můžete dle libosti zvolit buď kamnářskou omítku s následnou výmalbou nebo libovolný obklad. Kamnářská omítka je na první pohled k nerozeznání od obyčejné. Obkladový materiál si pak zvolte takový, který bude přesně odpovídat vašim potřebám i vkusu.

Teplovzdušný krb můžete také postavit se speciálním akumulačním materiálem, který má schopnost díky vysoké hustotě udržet teplo o mnoho hodin déle. Tato technologie je vhodná právě pro klienty, kteří chtějí topit častěji. Investice, která je o několik tisíc korun vyšší, se vrátí v podobě udržování sálavého tepla i v době, když se už v krbu netopí. Akumulační materiál totiž dokáže sálat do okolí teplo ještě několik hodin po posledním přiložení, a to i po vyhasnutí ohně.

Jak si správně vybrat krb – TIPY PRO VÁS

Chcete-li topit často, ale vaše finance jsou omezené, zvolte raději kvalitnější krbovou vložku s rovným prosklením na úkor méně kvalitní krbové vložky s prosklením rohovým.

Pokud Vás baví elektronická zařízení, dokupte si ke krbu automatickou regulaci hoření. Ta optimalizuje hoření a tím i spoří palivo.

Při pořízení krbu na chalupu, kde jezdíte na víkendy v zimě, zvolte raději krb teplovzdušný než teplovodní. Teplovzdušný krb se zahřeje rychleji a tím máte teplo rychleji. U teplovodního musí dojít k zahřátí krbu, poté teprve radiátorů a následně k ohřevu vzduchu v místnosti.

Jestliže už v domě bydlíte a nechcete větší stavební zásahy, pořiďte si kvalitní krbová kamna. Ta bez větší prašnosti při instalaci propojíte s komínem. Kamna vás tak mohou zahřát už za několik hodin od montáže.

A chcete-li se sami podívat, co pro vás máme v naší nabídce, navštivte náš e-shop.