Jak si správně vybrat krb?

27.3.2020

Může se zdát, že vybrat správný krb je jednoduché. Dnešní svět, ale nabízí spoustu možností ve většině odvětvích. Existuje velké množství výrobců, kteří produkují krbové vložkykrbová kamna, a proto je mnohdy pro laika složité se v nabídce zorientovat. V tomto článku se Vám pokusíme s výběrem pomoct.
Jedno ze základních kritérií je otázka, zda budete v krbu topit opravdu jen příležitostně (1 x za 14 dnů o víkendu), anebo jestli chcete krb využívat pravidelně a topit v topné sezoně od podzimu do jara několikrát týdně (a tím i šetřit na plynu, případně elektřině).
VÝBĚR KRBOVÉ VLOŽKY, NEBO KRBOVÝCH KAMEN
V případě, že chcete krb používat jen občas, stačí zvolit jednoduchou krbovou vložku, nejlépe teplovzdušnou (např. bez připojení na radiátory či jiná zařízení v domě). Nejlevnější varianty jsou vždy s rovným prosklením a bočním otevíráním (bez možnosti výsuvu dvířek nahoru). Mezi dražší modely spadají vložky s rohovým prosklením, nebo s přikládáním dřeva zezadu (průhledové). Nejdražšími  variantami jsou krbové vložky třístranně prosklené s kombinací výsuvných dvířek.

Jestliže patříte do skupiny zákazníků, kteří chtějí v krbu opravdu pravidelně topit, je na místě  vybrat krbovou vložku kvalitnější. To znamená, vložku nebo krbová kamna, která budou mít nižší spotřebu dřeva, delší dobu hoření bez přikládání, kvalitnější spalování (méně popela) a dostatečný tepelný výkon, který pokryje Vaše potřeby. Toto jsou zásadní parametry, které by Vás měly zajímat.
Kvalitnější krbové vložky mají totiž lepší spalování a technologicky jsou přizpůsobeny na častější používání, čímž dochází k úspoře na objemu paliva. Také nemusíte tak často čistit sklo a manipulovat se dřevem, ať už při jeho koupi, nebo doplňování při běžné provozu.
Pro zákazníky, kteří mají rádi nové technologie a baví je obsluhovat různá složitější zařízení, je vhodné použití teplovodní krbové vložky. Taková krbová vložka se dá napojit na stávající okruh radiátorů v domě, případně také bojler. Stále hojněji používanými pomocníky jsou akumulační nádrže, do kterých se energie „nabije“ dopředu a využije až ve chvíli, kdy je potřeba. U takových zařízení je ale potřeba počítat s vyššími náklady, protože samotná teplovodní krbová vložka je vždy dražší než teplovzdušná, a také topenářské práce a materiál nutný k napojení na okruh je investicí navíc.

STAVBA KRBU – technologie obezdívek krbů
Teplovzdušný krb je standardem, který je nejpoužívanější.
U tohoto typu krbu je obezdívka tvořena speciálními kamnářskými materiály(není přípustné na stavbu krbu používat sádrokartony nebo jiné nevhodné materiály). Povrchová úprava krbu může být dle libosti buď kamnářská omítka (na první pohled k nerozeznání od obyčejné) s následnou výmalbou, nebo se dá krb obložit obkladovým materiálem (nabídka obkladů je veliká).
Teplovzdušný krb může být také vystavěn speciálním akumulačním materiálem, který má schopnost díky vysoké hustotě udržet teplo o mnoho hodin déle. Tato technologie je vhodná právě pro klienty, kteří chtějí topit častěji. Investice, která je o několik tisíc korun vyšší, se vrátí v podobě udržování sálavého tepla i v době, když se už v krbu netopí. Akumulační materiál nad prosklením je totiž schopen sálat do okolí teplo ještě několik hodin po posledním přiložení, a to i po vyhasnutí ohně.

TIPY PRO VÁS
-chcete-li topit často, ale Vaše finance jsou omezené, zvolte raději kvalitnější krbovou vložku s rovným prosklením na úkor méně kvalitní krbové vložky s rohovým prosklením

-pokud Vás baví elektronická zařízení, dokupte si ke krbu automatickou regulaci hoření, která Vám bude optimalizovat hoření a tím i spořit palivo

-při pořízení krbu na chalupu kam jezdíte na víkendy v zimě, zvolte raději krb teplovzdušný než teplovodní (teplovzdušný se zahřeje rychleji a máte rychleji teplo, u teplovodního musí dojít k zahřátí krbu, poté teprve radiátorů a následně k ohřevu vzduchu v místnosti)

-jestliže už v domě bydlíte a nechcete větší stavební zásahy, pořiďte si kvalitní krbová kamna, která se bez větší prašnosti při instalaci propojí s komínem a jsou připravena k použití již za několik hodin od montáže